Gyermekbiztonsági tippek a KÖBE-től
(
kiadva: 2012-11-06
)
A KÖBE kiemelt célként kezeli a közlekedésbiztonság fokozását, s ha lehet súlyozni, a gyermekbiztonság ezen belül is kiemelkedő helyet foglal el.
Mivel gyermekeinket nem csak a közúton érheti baleset, megtörténhet ez otthon, az óvodában, iskolában, de akár játék közben is, ezért a következőkben kitérünk valamennyi veszélyfaktort magában hordozó helyzetre.
Gyalogos közlekedés:
A gyermekek gyalogosként már gyakran önállóan közlekednek. Ebben a korban még nem tudják jól felmérni a különböző dolgok távolságát, sebességét, nem ismerik igazán a KRESZ szabályokat.
Először, mielőtt egyedül útnak engedi gyermekét, mérje fel képességeit, ismerje meg mire képes gyermeke biztonságosan.
Soha ne feledje, hogy mivel a gyermekek alacsonyabbak, a járművezetők nehezebben veszik észre őket.
Kerékpározás:
A kisgyermekek, akik még nem érték el a 12 éves kort, önállóan főútvonalon ne kerékpározzanak. Biztonságos helyen meg kell tanítani nekik az alapvető KRESZ szabályokat, s a biztonságos kerékpározást. Erre nagyon alkalmasak lehetnek a KRESZ parkok, melyek egyre inkább elterjedőben vannak. Szerezzen be gyermeke számára megfelelő kerékpáros sisakot, illetve könyök-és térdvédőt, s ezeket minden kerékpározásnál használja.
Nemcsak gyermeke, hanem az Ön esetében is fontos, hogy a késő délutánba-estébe nyúló kerékpártúrákra csak láthatósági mellénnyel, kerékpárra szerelt fényvisszaverőkkel és első-hátsó lámpákkal induljanak el.
A gépkocsiban:
Használja a gyermeke számára megfelelő biztonsági gyermekülést a gépkocsiban még akkor is, ha rövid útra indulnak el.
A gyermekbiztonsági rendszer kiválasztásakor érdemes figyelembe vennie a független szakértők által végzett töréstesztek eredményeit, s azt, hogy az ECE R44/4 jóváhagyásának való megfelelés (EGB 44 számú előírás) a biztonság minimális feltétele.
Mielőtt megvásárolná a gyermekülést, próbálja meg az autójába illeszteni, hogy az megfelelő módon illeszkedik-e, ugyanis nem minden ülés kompatibilis az összes autótípussal. Amennyiben a vásárlást követően a beszerelés során problémát észlel, forduljon a Magyar Autóklub legközelebbi állomásához, ahol díjmentesen segítséget nyújtanak.
Gyermekét úgy ültesse az ülésbe, hogy a ne maradjanak lötyögő pántok.
Ne engedje, hogy gyermeke a megálló gépkocsiból azon az oldalon szálljon ki, ahol zajlik a gépjárműforgalom.
Fulladás:
Az úszni tudás fontos a fulladások megelőzésében, ám sajnos azok is vízbe fulladhatnak, akik tudnak úszni. Különösen veszélyesek a szabad vízterületek (tavak, folyók csatornák). Olyan helyet válasszanak a fürdéshez, ahol az biztonságos, s figyeljenek a vízmélységre, a víz hőmérsékletére, a víz sodrására.
Égés, forrázás:
Vonja be gyermekét a hétköznapi tevékenységekbe, beszélgessen sokat vele a különböző veszélyek kivédéséről. Tanítsa meg gyermekének, hogyan kell bánni a forró ételekkel, italokkal.
Félrenyelés:
Tanítsa meg gyermekének, hogy mindig ülve egyen, mert ezzel elkerülheti a félrenyelést.